Üye Girişi:
Kullanıcı Adı
Şifre
  |  ?
YARIŞMA KATEGORİLERİ

Yarışma,

 

•     Metalden Mamul Mutfak Eşyaları Kategorisi

•     Plastikten Mamul Banyo ve Temizlik Ürünleri Kategorisi

•     Akıllı Ev Teknolojileri Kategorisi

•     Konsept 2017: Aydınlatma Ürünleri Kategorisi

 

olmak üzere toplam 4 ayrı kategoride katılıma açıktır.

 

Her bir kategoride profesyonel ve öğrenci olmak üzere iki alt kategoride katılım gösterilebilir. Her bir alt kategori  için ayrı ayrı ödüllendirme yapılacaktır. 

 

Yarışma kategorilerinin temalarına ilişkin açıklamalar  aşağıda sunulmaktadır.

 

1.Metalden Mamul Mutfak Eşyaları Kategorisi

 

Metalden mamul ürünler kategorisinde bu yılın teması ev, restoran, kafe veya otellere yönelik  “Mutfak Eşyaları Tasarımı" olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda piyasada bulunan ürünlerin, sektörün ihtiyaçları ve kullanıcı deneyimleri açısından araştırılarak yeniden tasarlanması beklenmektedir. Ayrıca kültürel veya inovatif ürün tasarımları ile de yarışmaya katılım gösterilebilir.

 

Tasarım önerisi tek bir ürün olabileceği gibi,  birden fazla parçası olan ürün seti de olabilir. Tasarlanan ürünlerde gerekli olduğu durumlarda plastik, cam, porselen, tekstil gibi materyaller yan malzeme olarak kullanılabilir.

 

2.Plastikten Mamul Ürünler Kategorisi

 

Plastikten mamul ürünler kategorisinde bu yılın teması “Banyo/Tuvalet Ürünleri” olarak belirlenmiştir. İlgili tema kapsamında beklenen ürün örnekleri aşağıdaki gibidir.

 

a. Duş/Banyo Kullanımı İçin  Ürünler

 

 -Şampuan vb. malzemeler için depolama ürünleri (raflar, dolaplar, çamaşır sepetleri…)

- Duvara Takılan Sabunluklar vb. ürünler

- Duş/Banyo için oturma ve tutunma ürünleri, Kaydırmaz zemin ürünleri

- Duş/Banyo'ya özel fırça, camsil vb. temizlik ürünleri

- Doldurulabilir sabunluk, şampuanlık, kremlik vb. ürünler

- Dekoratif ürünler

 

b. Lavabo Kullanımı İçin Ürünler

 

- Sabunluk, diş fırçası, macun vb. için düzenleyici aksesuarlar ve setler

- Doldurulabilir set üstü sabunluklar

- Havlu askıları veya depolama için kullanılan dolaplar

- Bakım ürünleri için depolama ürünleri

- Çöp kovaları

- Çocuk ürünleri (Çocuklar için yükseltici tabureler, vb.), Dekoratif ürünler

c. Temizlik Ürünleri

 

Kovalar, Temizlik setleri, Moplar, Süpürge ve Faraşlar, Fırçalar, Yersil ve camsiller, Klozet Fırçaları, Wc Kağıt Vericiler

 

3. Akıllı Ev Teknolojileri Kategorisi

 

İnternetin ortaya çıkması ile birlikte gittikçe artan bir hızda insanlar, işlemler, veriler ve cihazlar birbirine bağlanmaktadır. 2020 yılında 33 milyar nesnenin birbirine bağlanması tahmin edilmekte olup bu bağlanmanın dünya ölçeğinde gelecek on yılda 19 trilyon dolarlık bir pazar yaratacak güçte olduğu tahmin edilmektedir.

 

Bu kapsamda Elektrikli Ürünler Kategorisinde bu yılın teması " Akıllı Ev Teknolojileri" olarak belirlenmiştir. Evlerde kullanılabilecek "Eğlence, Güvenlik Sistemleri, Kontrol sistemleri, Konfor, Beslenme,  Gıda Tüketim Depolama ve Hazırlama " konularında insan hayatını kolaylaştırıcı,  ve inovatif nitelikte akıllı cihaz/eşya tasarımlarının tümü bu kategoride değerlendirilecektir.

 

Tasarım önerisi ile birlikte mutlaka kullanıcı deneyiminin de paftalar içerisinde sunulması beklenmektedir. Dijital uygulamalar aracılığı ile kullanılabilecek tasarım önerilerinde uygulama ara yüz tasarımının da tasarlanması beklenmektedir. Tasarımın mevcut teknolojiler dahilinde üretilebilir olması beklenmektedir. Animasyon ve prototip (var ise) değerlendirme için kabul edilmektedir.

 

 

4. Konsept 2017: Aydınlatma Ürünleri Kategorisi

 

Konsept 2017: Aydınlatma Ürünleri Kategorisi kapsamında iç (ev, iş, otel, kamusal alanlar, vb..) ve dış (park, bahçe, stadyum, vb..) mekan aydınlatmaya görsellik ve işlevsellik katacak yeni ürün tasarımları beklenmektedir.

 

Ürün Örnekleri:

Ev ve iş yerleri içerisinde yaşam alanlarında kullanılan aydınlatma ürünleri, gece lambaları, dekoratif aydınlatmalar, mobilya içi aydınlatmalar, sinema-salon aydınlatmaları,  stadyum-konser aydınlatmaları, park/bahçe ve yol aydınlatmaları, trafik aydınlatmaları, vitrin ve mağaza aydınlatmaları, vb...