Üye Girişi:
Kullanıcı Adı
Şifre
  |  ?
YARIŞMA KATEGORİLERİ

Yarışma,

 

Metalden Mamul Mutfak Eşyaları Kategorisi

Plastikten Mamul Temizlik Ürünleri Kategorisi

Yaş Alan Nüfusa Yönelik Sağlık Ürünleri Kategorisi

Konsept 2018: Metalden Mamul Dış Mekan Pişirici Ürünler ve Aksesuarları Kategorisi

 

 

olmak üzere toplam 4 ayrı kategoride katılıma açıktır.

 

Her bir kategoride profesyonel ve öğrenci olmak üzere iki alt kategoride katılım gösterilebilir. Her bir alt kategori  için ayrı ayrı ödüllendirme yapılacaktır. 

 

Yarışma kategorilerinin temalarına ilişkin açıklamalar  aşağıda sunulmaktadır.

 

1.Metalden Mamul Mutfak Eşyaları Kategorisi

Metalden mamul ürünler kategorisinde bu yılın teması ev, restoran, kafe veya otellere yönelik  “Mutfak Eşyaları Tasarımı" olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda piyasada bulunan ürünlerin, sektörün ihtiyaçları ve kullanıcı deneyimleri açısından araştırılarak yeniden tasarlanması beklenmektedir. Ayrıca kültürel veya inovatif ürün tasarımları ile de yarışmaya katılım gösterilebilir.

 

Tasarım önerisi tek bir ürün olabileceği gibi,  birden fazla parçası olan ürün seti de olabilir. Tasarlanan ürünlerde gerekli olduğu durumlarda plastik, cam, porselen, tekstil gibi materyaller yan malzeme olarak kullanılabilir.

 

2.Plastikten Mamul  Temizlik Ürünleri Kategorisi

Plastikten mamul ürünler kategorisinde bu yılın teması “Temizlik Ürünleri” olarak belirlenmiştir. İlgili tema kapsamında beklenen ürün örnekleri aşağıdaki gibidir.

 

a.     Duş/Banyo/Tuvalet/Lavabo Temizliği İçin  Ürünler

-Duş/Banyo/Tuvalet temizliğinei yönelik ürünler (fırça, camsil vb.)

- Duvara Takılan Sabunluk, havluluk vb. ürünler

- Doldurulabilir sabunluk, şampuanlık, kremlik vb. ürünler

 

b. Genel Temizlik Ürünleri

 

Kovalar, Temizlik setleri, Moplar, Süpürge ve Faraşlar, Fırçalar, Yersil ve camsiller, Klozet Fırçaları, Wc Kağıt Vericiler, mutfak/banyo çöp kovaları, Temizlik ürünlerinin depolanmasına yönelik ürünler.

 

c.      Mutfak Temizliği İçin Ürünler

 

Mutfak evye/tezgah/masa/mutfak eşyaları temizliğine yönelik ürünler (bulaşık süngerleri, fırçalar, evye kenarı temizlik setleri, havluluk vb)

 

      d. Kişisel Temizlik Ürünleri

     

Kişisel temizliğe yönelik yetişkin ve çocuklar için temizlik ürünleri. (diş fırçaları, süngerler, makyaj temizleyici ürünler, vb.)

 

 

3. Yaş Alan Nüfusa Yönelik Sağlık Ürünleri Kategorisi

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, 2050 yılında dünya çapında 60 yaş ve üzerinde olan kişilerin sayısı 2 milyarı geçecek olup, yaşlanan nüfusu hedefleyen sağlık cihazlarının erişilebilir olması da, bu nedenle günümüzde önemli bir faktör olarak görülmeye başlanmıştır.

 

Bu kapsamda Elektrikli Ürünler Kategorisinde bu yılın teması “Yaş Alan Nüfusa Yönelik Sağlık Ürünleri” olarak belirlenmiştir. Yaşlanan nüfusun sağlığını korumaya yönelik; beslenme/tuvalet ihtiyaçları, duyu bozuklukları,  güvenlik, spor, ilaç kullanımı, tedavi, iletişim, aydınlatma ve benzeri konularda yenilikçi  elektronik ürün tasarımları beklenmektedir. (Duyu kaybı sebebi ile yaşlanan nüfusun kullanmakta zorlandığı akıllı saat, tablet ve benzeri teknolojilerin kullanımını kolaylaştıran tasarımlar ile giyilebilir ve minyatür elektronik cihazlar da kategori kapsamında kabul edilmektedir.)

 

Tasarım önerisi ile birlikte mutlaka kullanıcı deneyiminin de paftalar içerisinde sunulması beklenmektedir. Dijital uygulamalar aracılığı ile kullanılabilecek tasarım önerilerinde uygulama ara yüz tasarımının da tasarlanması beklenmektedir. Tasarımın mevcut teknolojiler dahilinde üretilebilir olması beklenmektedir. Animasyon ve prototip (var ise) değerlendirme için kabul edilmektedir.

 

 

4. Konsept 2018: Metalden Mamul Dış Mekan Pişirici Ürünler ve Aksesuarları Kategorisi

 

Konsept 2018 kategorisinde bu yılın teması ev, otel, kamusal alan, kafe ve restoranlar için dış mekanlarda gıda pişirmeye yönelik “dış mekan pişirici ürünler (mangal/barbekü) veya aksesuarları” olarak belirlenmiştir. Mangal/Barbekü deneyiminin günümüz trendleri ve kullanıcı ihtiyaçları açısından araştırılarak buna yönelik ürünlerin yeniden tasarlanması beklenmektedir. Tasarım önerisi gıda saklama, marine etme, kurutma, çeşitli tarzda pişirme işlevlerine sahip ürünler olabileceği gibi pişirmeye yardımcı aletler, setler, pişmiş gıdaların servis ve sunumlarına yönelik aksesuarlar ve temizlik araçları da olabilir.

 

Tasarlanan ürünlerde gerekli olduğu durumlarda plastik, cam, porselen, tekstil gibi materyaller yan malzeme olarak kullanılabilir.