Üye Girişi:
Kullanıcı Adı
Şifre
  |  ?
YARIŞMA KATEGORİLERİ

Yarışma,

•     Metalden Mamul Kamp Mutfak Malzemeleri Kategorisi
•     Plastikten Mamul Saklama Kapları Kategorisi
•     Elektrikli Kamp Mutfak ve Aydınlatma  Gereçleri Kategorisi
•     Konsept 2019: Medikal Sektörüne İnsana Dokunan Fonksiyonel Plastikler

olmak üzere toplam 4 ayrı kategoride katılıma açıktır.

Her bir kategoride profesyonel ve öğrenci olmak üzere iki alt kategoride katılım gösterilebilir. Her bir alt kategori  için ayrı ayrı ödüllendirme yapılacaktır.

Yarışma kategorilerinin temalarına ilişkin açıklamalar  aşağıda sunulmaktadır.
1. Metalden Mamul Kamp Mutfak Malzemeleri Kategorisi
Metalden Mamul Kamp Mutfak Malzemeleri kategorisi kapsamında kamp kullanımına uygun, kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş, gıda saklama, hazırlama, pişirme, taşıma işlerine yönelik ürün tasarımları beklenmektedir.

Ürün Örnekleri: Kamp kullanımına yönelik; tencere, tava, çatal, bıçak, el aletleri, servis ürünleri, içecek saklama- hazırlama-servis ürünleri, pişirici ürünler (elektriksiz), gıda saklama kapları, gıda hazırlama, soğuk-sıcak tutmaya yönelik ürünler vb.

Tasarım önerisi tek bir ürün olabileceği gibi,  birden fazla parçası olan ürün seti de olabilir. Tasarlanan ürünlerde gerekli olduğu durumlarda plastik, cam, porselen, tekstil gibi materyaller yan malzeme olarak kullanılabilir. Animasyon ve prototip (var ise) değerlendirme için kabul edilmektedir.
2. Plastikten Mamul Saklama Kapları Kategorisi
Plastikten mamul ürünler kategorisinde bu yılın teması “Saklama Kapları” olarak belirlenmiştir. Kategori kapsamında Ev ve İş Yeri kullanımlarına uygun gıda, sağlık, giyim, aksesuar veya kişisel bakım ürünlerini saklama görevi gören, plastik malzemeden üretilebilecek fonksiyonel ve estetik tasarım önerileri beklenmektedir.

Ürün Örnekleri:
- Dolap içi saklama kapları; gardrop, mutfak, salon, ofis, kiler dolaplarına yönelik saklama kapları
- Buzdolabı ve derin dondurucu kullanımı için ürünler
- Kişisel kullanıma yönelik seyahat ve sporcu malzemeleri (Mataralar, gıda taşıma kapları, vb.)
- Evcil Hayvanlara yönelik saklama kapları

Tasarım önerisi yukarıdaki ürünler dışında piyasada var olmayan yeni bir ürün olabilir. Tasarımlarda gerekli olduğu durumlarda, metal, cam, porselen, tekstil ürünleri gibi diğer materyaller yan malzeme olarak kabul edilebilir. Tasarımın mevcut teknolojiler dahilinde üretilebilir olması beklenmektedir. Animasyon ve prototip (var ise) değerlendirme için kabul edilmektedir.

3. Elektrikli Kamp Mutfak ve Aydınlatma  Gereçleri Kategorisi

Elektrikli Kamp Mutfak ve Aydınlatma Gereçleri Kategorisi kapsamında kamp kullanımına uygun, kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş, gıda pişirme-saklama, aydınlatma, güvenlik ve iletişim konularına yönelik yenilikçi elektrikli ürün tasarımları beklenmektedir.

Tasarım önerisi ile birlikte mutlaka kullanıcı deneyiminin de paftalar içerisinde sunulması beklenmektedir. Dijital uygulamalar aracılığı ile kullanılabilecek tasarım önerilerinde uygulama ara yüz tasarımının da tasarlanması beklenmektedir. Tasarımın mevcut teknolojiler dahilinde üretilebilir olması beklenmektedir. Animasyon ve prototip (var ise) değerlendirme için kabul edilmektedir.


4. Konsept 2019: Medikal Sektörüne İnsana Dokunan Fonksiyonel Plastikler

Bu yılın konsept kategorisi kapsamında ileri teknoloji içermeyen, non-invaziv, daha çok anlamsal inovasyon içeren, cilde kısa ya da uzun süreli temas eden medikal polimerlerden mamul yeni ürün fikirleri beklenmektedir.

Yukarıda belirtilen özelliklere uygun olmak koşulu ile ortaya çıkabilecek ürün örnekleri aşağıdaki gibi olabilir.

- Aktif tedavi edici cihazlar
- Teşhis amaçlı aktif cihazlar
- Sağlık mobilyaları kapsamına giren yardımcı donanımlar(sandalye vb.)
- Tanı kolaylaştıracak ürünler
- Medikal ambalaj
- Atel vb. ortopedik araçlar
- Geriatrik destek araçları
- Ölçüm cihazları
- Giyilebilir ürünler
- Yeni doğan ve pediatri destek ürünleri
- Laboratuvar veya klinik kullanım amaçlı yardımcı araçlar